Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
212 postów 2679 komentarzy

Zwiastun Świtu

Mind Service - Poszukuję, badam, odkrywam, uświadamiam, prowokuję.

Bandyterka Iranu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sytuacja w Zatoce Perskiej staje się coraz bardziej napięta. Wczoraj Iran poinformował o przejęciu brytyjskiego tankowca, który przepływał przez cieśninę Ormuz.

Faktycznie doszło do zatrzymania dwóch okrętów. Po kilku godzinach strażnicy Irańskiej Gwardii Rewolucyjnej opuścili pokład jednego z nich, drugi jednak nadal pozostaje pod ich kontrolą.

Każdy kto dzisiaj podjechał na stację benzynową, aby zatankować zapewne zdziwił się, że ceny paliw nagle poszły w górę. To efekt eskalacji napięcia w Zatoce Perskiej. Irańska gwardia narodowa - Strażnicy Rewolucji zatrzymali i zajęli dwa brytyjskie statki, które przepływały przez Cieśninę Ormuz: Stena Impero i Mesdar. Stena Impero zmierzał do portu Jubail w Arabii Saudyjskiej. Właściciele jednostki, firma Stena Bulk, potwierdzili, że do zdarzenia doszło ok. 16:00 czasu brytyjskiego w trakcie przepływania przez wody międzynarodowe nieopodal Iranu, gdy na jego pokładzie wylądował helikopter, a do tankowca podpłynęły irańskie kutry patrolowe. Następnie statek został uprowadzony w kierunku portu Bandar Abbas. Na szczęście później ten statek został uwolniony.
Drugi tankowiec pływa pod liberyjską banderą, ale należy do szkockiej firmy Norbulk z siedzibą w Glasgow.

Gwardia Rewolucyjna poinformowała, że ​​przejęła tankowce na prośbę irańskich władz - podano że powodem było „nieprzestrzeganie międzynarodowych przepisów morskich”, jednak wszyscy wiedzą, że miał to być odwet za zatrzymanie 4 lipca przez Royal Navy irańskiego tankowca w okolicach Gibraltaru, za przemyt ropy do Syrii, co naruszało sankcje nałożone na ten kraj.

Już wcześniej władze Iranu zapowiadały, że dokonają odwetu za zatrzymanie ich jednostki w Gibraltarze, a kilka dni później trzy irańskie statki próbowały zablokować brytyjski tankowiec przechodzący przez Cieśninę Ormuz. Ale wtedy irańskie statki wycofały się, gdyż nadziały się na okręt brytyjskiej marynarki wojennej. 9 lipca Wielka Brytania podniosła zagrożenie dla brytyjskiej żeglugi na wodach irańskich w Zatoce do „krytycznego” - najwyższego poziomu.
Sir Richard Dalton, były brytyjski ambasador w Iranie, powiedział BBC, że Iran „próbuje przestraszyć właścicieli i operatorów tankowców” pływających w rejonie Zatoki.
W piątek rano sąd w Gibraltarze podjął decyzję o przedłużeniu tymczasowego zatrzymania irańskiej jednostki na dalsze 30 dni.

​​W piątek w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie komisji nadzwyczajnej rządu brytyjskiego Cobra, aby omówić incydent. Minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt powiedział: „Jestem bardzo zaniepokojony zajęciem dwóch statków przez irańskie władze w Cieśninie Ormuz. Wydano oświadczenie, że konfiskaty były niedopuszczalne, a uwolnienie statków musi być bezwarunkowe i natychmiastowe. Istotne jest też, aby utrzymać swobodę nawigacji w regionie i aby wszystkie statki mogły się bezpiecznie i swobodnie poruszać po tamtym szlaku wodnym.

Miejmy nadzieję, że brytyjska reakcja będzie stanowcza i skuteczna. Jednak nikt nie wie, jakie środki należy przedsięwziąć? Pojawiają się spekulacje, że Wielka Brytania wyśle w ten rejon kolejny okręt wojenny, a nawet, że dokona ataku odwetowego pociskami manewrującymi na instalacje petrochemiczne Iranu. To jednak wydaje się mało prawdopodobne.

Tymczasem agencje informacyjne poinformowały, że Stany Zjednoczone zestrzeliły irańskiego drona w Zatoce Perskiej, wcześniej, w czerwcu Iran zestrzelił amerykańskiego drona wojskowego w tym rejonie. Według innej wersji, pochodzącej ze źródeł Pentagonu, USS Boxer, statek marynarki wojennej, zablokował sygnał drona, powodując jego awarię i nie wystrzelił pocisku. Miała być zastosowana nowatorska technologia wojskowa zdolna unieszkodliwiać drony nieprzyjaciela bez potrzeby ich zestrzeliwania. 
Donald Trump powiedział, że USS Boxer podjął działania po tym, jak irański dron zbliżył się na odległość 1000 jardów od okrętu wojennego i zignorował polecenia aby nie podchodził bliżej. Prezydent oskarżył Iran o działania „prowokacyjne i wrogie” i stwierdził, że USA działały w obronie własnej.

Amerykańskie służby oświadczyły, że z dużą uwagą obserwują rozwój sytuacji w Zatoce, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Białego Domu potępił akty przemocy wobec Wielkiej Brytanii ze strony Iranu. Dodał, że „USA zacieśnią współpracę z sojusznikami z NATO i partnerami, aby bronić naszego bezpieczeństwa i interesów przed złym zachowaniem Iranu”.

Kilka tygodni temu Iran został oskarżony przez USA o ataki na tankowce przy pomocy bomb, jakie miały być do nich dostarczone przez małe łodzie.

Napięcie między USA a Iranem gwałtownie wzrosło od czasu zaostrzenia przez USA sankcji nałożonych na Iran po jednostronnym wycofaniu się z umowy nuklearnej z 2015 roku, której Iran nie przestrzega.

Teraz wszyscy zastanawiają się czy ten konflikt będzie eskalował, i co zrobić aby napięcie w Zatoce zmniejszyć? Na wzrost napięcia liczy Rosja, która cieszy się ze wzrostu cen ropy naftowej.

Niestety Iran coraz bardziej staje się państwem nieobliczalnym i dążącym do wojny, licząc zapewne, że na pełnoskalową wojnę z tym krajem nie zdecyduje się ani USA, ani Wielka Brytania. Iranowi zależy także na kontynuowaniu programu jądrowego i wyprodukowaniu choć kilku głowic, czym będzie mógł szantażować kraje regionu. Wojna w Zatoce najbardziej ucieszyła by Rosję, która Iran wspiera. I choć wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w bezpośrednim starciu kraj ajatollahów nie będzie miał żadnych szans, to cena ropy gwałtownie poszybuje w górę, a to dla gospodarki światowej była by katastrofa.

Jednak jeśli ktokolwiek wierzy, że zagrożenie związane z Iranem zostanie rozwiązane inaczej niż przez wojnę, to chyba jest bardzo naiwny?

Z ostatniej chwili: Król Salman zatwierdził stacjonowanie w Arabii Saudyjskiej amerykańskich jednostek, by zwiększyć bezpieczeństwo w regionie - podała agencja Reuters, powołując się na saudyjską państwową agencję informacyjną.

KOMENTARZE

 • Aby sobie uzmysłowić delikatność sytuacji geopolitycznej
  związanej z Iranem trzeba spojrzeć na podaż ropy naftowej na rynkach światowych. Jeśli dojdzie do blokady Cieśniny Ormuz to będzie ogromny cios dla globalnej gospodarki. Warto się na to przygotować. A ropy już teraz zaczyna brakować.
  Spójrzmy na mapę: jeśli np. zniknie z rynku iracka ropa, ceny surowca mogą wzrosnąć do poziomu 150 USD za baryłkę. Jeśli blokada Cieśniny Ormuz odetnie cały eksport OPEC, ceny ropy skoczą do astronomicznych poziomów. Uwzględniwszy stan magazynów, światowe zużycie ropy i wydobycie krajów spoza OPEC, światowe zapasy wyczerpią się w 50-60 dni. Niedobory i racjonowanie zacznie się znacznie wcześniej, bo jakaś ilość surowca musi krążyć w systemie, by nie spadło ciśnienie w rurociągach.
  Racjonowanie obejmie przede wszystkim zwykłych posiadaczy samochodów. Dostawcy żywności, karetki, samochody wojskowe, policyjne i straży pożarnej muszą przecież jeździć tak długo, jak to tylko możliwe.
 • Iran to pokojowy kraj o histori bogatszej niz USA, Polska, Anglia,
  i wiele innych krajow swiata. To jest antyk, Persowie, co siega wstecz w Gilgamesza, w nieskonczonosc pszeszlosci. Mialem kiedys zaszczyt jadac posilki przez tydzien z glownym fizykiem NASA, doktorem z Iranu w Abadiania ,Brazylia. Ten najlepszy fizyk swiata pojechal tam do uzdrowiciela. Mial syna autystycznego, 2 piekne corki a zona byl tak piekna ze....Ja , inzynier samochodowy, moj kolega inzynier elekryczny od przesylu wysokich voltow przez USA mielismy geby rozdziawione jak ten szlachcic perski mowil.
 • @
  Już raz była próba zamknięcia przez Iran Cieśniny Ormuz Miało miejsce dokładnie 18 kwietnia 1988 r.
  I to wtedy w ramach operacji "Praying Mantis" amerykańska flota morska rozwiązała ten "problem" w ciągu ...kilku godzin, zatapiając 5 irańskich okrętów w tym 1 fregatę, ciężko uszkadzając kolejną fregatę, a także niszcząc 2 platformy artyleryjskie (przerobione z platform wydobywczych ropy naftowej) Zestrzelili jeden z próbujących ich atakować irańskich myśliwców a reszta uciekła, nie podejmując walki, kolejnych prób startu irańskich samolotów już......... nie było.
  Wówczas Irańczycy nie zadali Amerykanom żadnych strat i ani razu nie trafili w jakikolwiek amerykański okręt czy samolot. Jedyna amerykańska strata to śmigłowiec zwiadowczy, który miał wypadek bez kontaktu z wrogiem (zginęło 2 lotników).
  I tyle.
 • @Husky 06:30:31
  Dzisiaj taka reakcja amerykańska jest niemożliwa....no może możliwa ale bardzo niepraktyczna.
  Dzisiaj Amerykańska flota przestanie istnieć w ciągu 30 min od takiej reakcji.

  Polityka powinna polegać na zasadzie wzajemności.
  Jak W Brytania zamyka cieśninę Gibraltarską dla Iranu to oczywista jest adekwatna odpowiedź Iranu.
  I to nie jest żadna eskalacja tylko zrównoważona odpowiedź na eskalację Brytyjską.

  Media tzw zachodu traktują ludzi jak idiotów i wciskają im bzdury...
  kompromitując same siebie ...

  Autor notki też robi z siebie idiotę.
 • W Dimonie najtęższe mózgi pracują nad projekcja prawdy, pokoju i demokracji.
  Przecież wiadomo, że jak ktoś ci coś zabierze to ty starasz się to odzyskać różnymi metodami, jedna jest skuteczna, "statek za statek", pomijam fakt, że "anglicy" sami z siebie mogli sprowokować irańczyków do zajęcia ich statków, false flag mają oni opanowane do perfekcji.
  A w dimonie piasek z negev przekształcają w złoty atomowy kwarc.
 • @Oscar 06:53:25
  //Dzisiaj Amerykańska flota przestanie istnieć w ciągu 30 min od takiej reakcji.//

  Dość precyzyjne masz te "obliczenia"
  Tylko trochę z doopy wzięte
  Czyli jak mantra,USA upadło i dolar też
  Sztampowe i głupie
  8-))))
 • autor
  A może to info to taka imperialistyczna ściema
  Fake news
  Mogli to zrobić piraci z Karaibów
  Należy pozbyć się piratów a reszta wróci do normy?

  8-)))
  pzdr
 • @Husky 07:01:24
  A ile czasu potrzeba by wystrzelić rakiety przeciw okrętowe ?
  Jedna salwa i floty nie ma.
  Lotniskowców może nie zatopią ale wystarczy uszkodzenie by przestały brać udział w wojnie.

  Dzisiejsza wojna to rakiety a nie piechota i tabory.
  Wojna będzie krótka a statyczne (bazy wojskowe) lub quazistatyczne (flota) będą zniszczone na samym początku.
  Zniszczenie baz wojskowych to zniszczenie składów amunicji czyli logistycznego zaplecza wojska (samo wojsko może zawczasu uciec z bazy w teren ale bez zaplecza nie wiele może).
  Wygrywa ten kto ma większą korzystniejszą powierzchnię operacyjną (możliwość ukrycia zasobów), skuteczniejsze siły rakietowe (zasięg, manewrowość) oraz skuteczniejszą obronę przeciwlotniczą p.rakietową.
  (w tym obronę elektroniczną).

  Porównaj sobie możliwości USA i Iranu na terenie bliskiego wschodu w opisanych wyżej aspektach.
 • Nieobliczalność?
  "Niestety Iran coraz bardziej staje się państwem nieobliczalnym"

  Akurat w tym przypadku to było do przewidzenia. Iran naśladuje ruch Brytyjczyków, chcąc uwolnić swój tankowiec.

  Natomiast poprzedni ruch Brytyjczyków był przejawem nieonliczalności.
 • @Oscar 07:48:23
  "Porównaj sobie możliwości USA i Iranu na terenie bliskiego wschodu"

  W tym przypadku lokalne mozliwości są kluczowe. Otóż z jednej strony są irańskie góry, zapewne naszpikowane rakietami, z drugiej strony jest wydłużona i wąska Zatoka Perska. Statki i okręty są tam praktycznie bezbronne jak ryby w beczce.

  Co innego na przykład taki rejon Lewantu, nieliczne i słabiej uzbrojone okręty perskie muszą tam dopływać wokół Afryki i są tam odizolowane.
 • Dobrze, że Mind Service prezentuje
  .
  propagandę mediów gównego nurtu, abyśmy mieli pełniejszy pogląd w tej wojnie, daje przy tym wyraz swej, jak szczerze wyznaje, Służby Duchowej (ang. Mind Service) dla nas.

  Jak to w przypadku propagandy, nie sposób uniknąć fałszowania danych:
  „podano że powodem było „nieprzestrzeganie międzynarodowych przepisów morskich” „

  podano, że statek wyłączył transponder, co zwiększa możliwość kolizji statków w tym wąskim i silnie uczęszczanym przejściu z ładunkiem ropy, tak groźnej dla środowiska, statki mają obowiązek włączania transpodera.

  - https://www.handelsblatt.com/politik/international/iran-konflikt-tanker-krise-briten-drohen-mit-ernsten-konsequenzen/24681750.html

  Podpis pod mapą Marine Traffic:”Karte der Webseite Marine Traffic
  Die Stena Impero scheint nach Norden in Richtung Iran zu fahren.”
  niem. „Stena Imperu zdaje się jechać w kierunku Iranu.”

  „Stena Impero zmierzał do portu Jubail w Arabii Saudyjskiej ”

  Statek jest pod banderą brytyjską, należy wszakże do szwedzkiego armatora. Na pokładzie nie ma żadnego Brytyjczyka.

  „Na szczęście później ten statek (Stena Imper) został uwolniony. ”, to jest błędne, uwolniono „Mesdar” pod flagą liberyjską.

  „Miejmy nadzieję, że brytyjska reakcja będzie stanowcza i skuteczna. ” Reakcja czy prowokacja już była: „4 lipca przez Royal Navy irańskiego tankowca w okolicach Gibraltaru ” „sąd w Gibraltarze ” chodzi o Najwyższy Sąd brytyjskich Terenów Zamorskich. Siły brytyjskie dokonały napadu na statek Iranu i „statek został uprowadzony ”, choć nie było mowy, że przekroczył jakieś zasady, Iran nie ma obowiązku przestrzegania sankcji wydanych przez USA, gdyż w przeciwieństwie do Wolnej Polski jest krajem wolnym, a przynajmniej nie podporządkowanym USA.

  „agencje informacyjne poinformowały, że Stany Zjednoczone zestrzeliły irańskiego drona w Zatoce Perskiej ”, czemu Iran zaprzeczył, uznajmy to za sprzeczne doniesienia, informacje nie są to żadne.

  „Kilka tygodni temu Iran został oskarżony przez USA o ataki na tankowce przy pomocy bomb, jakie miały być do nich dostarczone przez małe łodzie.” żadnych dowodów nie opublikowano do dziś. USA oskarżyły Sadama, że ma broń masowej zagłady aby napaść na Irak, do dziś nie znaleziono dowodów, ale autor dochodzi karkołomnie do wniosku: „Niestety Iran coraz bardziej staje się państwem nieobliczalnym i dążącym do wojny, ”

  Iran jak dotąd nie napadał na żaden kraj w swej dłuższej historii niż historia USA i W.Brytanii razem wzięte.

  Tekst troszczącego się o nasze dusze Mind Service uważam za bardzo pożyteczny i potrzebny, bowiem uświadamia nam ważne aspekty medialnego systemu doniesień jak też techniki stosowane. Przeciętny odbiorca doniesień, który cierpi pod ich potopem, nie ma najmniejszej nawet szansy wyłapania choć odrobiny informacji i jest jedynie prowadzony na smyczy mediów gównego nurtu.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/gadz/

  Do mediów gównego nurtu należą jak widać nie tylko te wielkie publikatory, ale także media internetowe, noszące znowu przydomek „niezależnych”.
 • Handelsblatt
  .
  @Laznik 08:31:09

  Cytowane przeze mnie dane zaczerpnięto z portalu Handelsblatt, dzeinnika adresowane do biznesmenów, a więc zobowiązanego do nieco większej rzetelności, niż TVP, "GW"no, czy TVN.

  Pierwszy link odnosi się tekstu w Handelsblatt.
 • @Oscar 07:48:23
  A jaki jest zasięg tych fenomenalnych rakiet ...w przybliżeniu
 • @Laznik 08:31:09
  Widac, jako admin, ma prawo do pisania niedorzecznosci.
 • @Mind Service 02:49:48
  ,,Jednak nikt nie wie, jakie środki należy przedsięwziąć?..."

  Wystarczy zwolnić irański statek aresztowany w Gibraltarze
  Albo WB + USA niech wyślą dwoje floty i odbiją statek z rąk Iranu.
  … jeśli komuś zależy na wojnie z Iranem to jest okazja….
 • @Husky 09:06:58
  "A jaki jest zasięg tych fenomenalnych rakiet ...w przybliżeniu"

  Problem polega na tym, że te rakiety nie potrzebują być fenomenalne.

  Wystarczy, że będą miały zasięg do 100 kilometrów. Umieszczone w irańskich górach wokół cieśniny Hormuz moga zablokować główną światową arterię eksportu ropy i gazu.

  https://photos.wikimapia.org/p/00/03/94/23/67_big.jpg
 • @Laznik 08:31:09
  //Dobrze, że Mind Service prezentuje propagandę mediów gównego nurtu, abyśmy mieli pełniejszy pogląd w tej wojnie, daje przy tym wyraz swej, jak szczerze wyznaje, Służby Duchowej (ang. Mind Service) dla nas.//

  Problem polega na tym, że czytelnik który zajrzy na stronę główną GW, i na neon24 dzięki panom z "Mind Control Service" (Służby Kontroli Umysłów) przeczyta to samo o Iranie, a mało kto czyta komentarze. Nawet cały tekst nie każdy zmęczy, skoro zajawka i tytuł już go "dogłębnie" poinformowały o istocie problemu ... Nie każdy załapie, że osoba publikująca ten tekst demonstruje dystans do treści, w których wciskaniu publice uczestniczy, poprzez demonstracyjne ujawnienie swojej przynależności organizacyjnej w nazwie użytkownika: Mind (Control) Service. Widać przepisy wewnętrzne zakazywały pospisywania się pełną nazwą organizacji, stąd brak jednego członu. Chwała mu, że otwarcie ujawnia tyle, ile może.

  Niezależnie od ewidentnych dobrych chęci akurat tego pracownika Mind Control Service, skutki dla portalu będą fatalne, bo ludzie widząc, że tu mają to samo co na GW i na niezalezna.pl poszukają sobie takiego portalu, gdzie odtrutkę na POPiS-ową i waszyngtońsko-izraelską propagandę znajdą w tekstach, a nie - komentarzach pod nimi.

  A i z komentarzami jest kiepsko, proszę zauważyć, że drugi pracownik z Mind Control Service nawet nie bardzo stara się argumentować na poziomie ponadgimnazjalnym. Jak ktoś doczyta do komentarzy, wyciągnie wnioski, że neon24 to miejsce, gdzie o oficjalnej propagandzie POPiS-u czy tam Waszyngtonu i Tel Avivu dyskutują tu nieliczni normalni ludzie z uczniami szkół podstawowych, którzy niedobory znajomości alfabetu przykrywają "tymi fajnymi znaczkami na klawiaturze" i "pismem obrazkowym".

  Czy można się dziwić, że ludzie dobrze życzący portalowi gonili stąd tych WYROBNIKÓW sektora Mind Control Service?
 • @Oscar 06:53:25
  Z tymi 30 min trochę przesadziłeś. Fakt że część twoich adwersarzy (tych proamerykańskich i proizraelskich) ma sposób myślenia z lat 80 ubiegłego wieku, kiedy to USA było niekwestionowaną potęgą militarną na świecie. Dziś to trochę inaczej wygląda. Nawet te słabsze państwa posiadają broń pozwalającą na odpowiedź w razie ataku. To nie czasy kiedy Amerykanie wkraczali do jakiegoś kraju gdzie obrońcy dysponowali karabinami pamiętającymi I i II wś. Dziś już te kraje nie dążą do posiadania nowoczesnych czołgów, czy dział. Zdają sobie sprawę że zaawansowane rakiety różnego rodzaju lepiej się sprawdzą. Do tego dochodzą aspekty strategiczne. Co innego zaatakować kraj równinny, który łatwo zająć, nawet nielicznymi siłami lądowymi, co innego górzysty, gdzie całe armie musiały by się przedzierać z dużymi stratami. Amerykanie wiedzą doskonale że taki Iran może się stać dla nich drugim Wietnamem. Tym bardziej że nie mają pewności jakimi rakietami Iran dysponuje. Co do tych tankowców to durni Brytole dali się podpuścić Amerykanom i teraz mają problem. Amerykanie postępują racjonalnie że każą wyciągać gorące kartofle z ognia swoim sługusom.
 • @Pedant 10:50:32
  Tyle że zasada działania wojenne (lotniskowca) floty to minimum 200 mil od przeciwnika
  A z tego co wiem to na plażach Iranu lotniskowce nie mają zamiaru "parkować"
  8-))))))
 • @Husky 07:01:24
  USA nie upadło, ale to też nie ta Ameryka sprzed kilkudziesięciu lat. To już nie jest ta ziemia obiecana, gdzie tysiące Europejczyków upatrywało swoje szczęście. Nigdy tam nie byłem i nie podpieram się danymi ze statystyk jaki procent społeczeństwa żyje tam na granicy ubóstwa, czy ilu dostaje kartki żywnościowe. Do mnie bardziej trafiły wywiady z urzędnikami federalnymi, kiedy Trump zwlekał z podpisaniem jakiejś ustawy federalnej i urzędnicy nie dostawali pensji przez jakiś czas. Myślę że nawet w Polsce tacy urzędnicy nie musieli by żywić się w darmowych jadłodajniach, nawet jak by przez pół roku nie dostali pensji. Tak czy owak państwo gdzie praktycznie całe jego bogactwo należy do 1% krezusów długo nie będzie normalnie funkcjonować. W historii jest sporo przykładów, jak to się kończy. Patrz choćby I RP.
 • Anglosascy bandyci
  zaczynają napotykać na konkretnych dobrze uzbrojonych, zdecydowanych przeciwników. Korea Płn pokazała jak się rozmawia z globalnymi bandytami. Zadziwiająco skutecznie. Brak reakcji prowokowanych państw, prowadzi jedynie do dalszego rozzuchwalenia tej przestępczej, nie liczącej się z kosztami swych poczynań bandy.
 • @Światowid 11:03:28
  A jaki poziom jest twoich lewackich propagandowych komentarzy
  podstawowka + ???

  8-))))
 • @Husky 11:40:03
  "Tyle że zasada działania wojenne (lotniskowca) floty to minimum 200 mil od przeciwnika"

  Aby wpłynąć do Zatoki Perskiej trzeba przepłynąć przez Cieśninę Ormuz, która jest węższa niż 100 kilometrów.

  Iran ma tysiące rakiet o większym zasięgu niż 200 mil.

  Nie wystarczy ochronić kilka lotniskowców, ale setki handlowych statków, zwłaszcza tankowców, które codziennie przepływają przez cieśninę.
 • @marek500 11:50:07
  "Tak czy owak państwo gdzie praktycznie całe jego bogactwo należy do 1% krezusów długo nie będzie normalnie funkcjonować."

  Taką sytuację można przyrównać do organizmu, gdzie większość zasobów i krwi (krwiobieg jest odpowiednikiem cyrkulacji pieniądza) skupia się w jednym narządzie. Narząd ulegnie degeneracji, reszta ciała bedzie obumierać.
 • @Husky 11:57:15
  "Światowid 11:03:28
  A jaki poziom jest twoich lewackich propagandowych komentarzy
  podstawowka + ???"

  Wyższy od Waszych.
 • @Husky 06:30:31
  To było prawie 30 lat temu.
  Teraz jest zupełnie inny stosunek sił.
  Nie dość, że Iran posiada dość broni i sił, żeby się bronić, a przede wszystkim
  zrównać z ziemią małe państewko kręcące psem, to jest głównym dostawcą ropy do Indii, Chin, a na dodatek ma idealne stosunki z Rosją, że o pakcie obronnym podpisanym przez cara tylko wspomnę.
  Mało tego.
  Syria jest sojusznikiem Iranu, Irak jest co najmniej przyjazny mimo częściowej okupacji przez uSSmanów, a Turcja właśnie ma zostać obłożona sankcjami przez wariatów z brzytwą, w wyniku czego wyrzuci ich bazy.
  No i ma wspólnych z Iranem Kurdów.

  Szach, a za chwilę szach i mat.
 • Jednak jeśli ktokolwiek wierzy, że zagrożenie związane z Iranem zostanie rozwiązane inaczej niż przez wojnę, to chyba jest bardz
  Nie ma zagrożenia "związanego z Iranem". Jest zagrożenie związane z działaniami syjonistycznej anglosaskiej bandy, działającej na rzecz utopijnego "wielkiego Izraela". Nie trzeba być mędrcem by widzieć utopię tego celu . Ale zanim uświadomią sobie to animatorzy wszelkich działań, niszczących kraje sąsiadujące z Izraelem, koszty mogą być ogromne ....
 • @Oświat 10:43:36
  Irańskie władze poinformowały, że tankowiec został zatrzymany z powodu incydentu z udziałem znajdującego się w pobliżu statku rybackiego. Jego załoga nie zareagowała na wysłany przez rybaków sygnał o niebezpieczeństwie. Wcześniej informowano, że brytyjski tankowiec Stena Impero został zatrzymany w Cieśninie Ormuz z powodu "naruszenia norm morskiego prawa międzynarodowego". Na zatrzymanym 19 lipca tankowcu znajdują się 23 osoby, obywatele Indii, Łotwy, Filipin i Rosji.

  I znowu hegemon się zbłaźnił, gdyż Iran miał podstawę prawną do swoich działań. Jak mocna jest ta podstawa, nie jest takie istotne, ponieważ informacja poszła w Świat. Jej wyjaśnianie może potrwać do czasu zwolnienia statku przewożącego ropę naftową do Syrii. Persowie wiedzą co robią w przeciwieństwie do wyspiarskich sługusów.
 • @AlexSailor 12:20:59
  I tak już marzycie od 50 lat
  A tu jak zawsze doopa blada...stratedzy inaczej
  ps.
  ale marzenia nic nie kosztują
  8-))))
  pzdr.
 • @Oscar 07:48:23
  A do tego trzeba spojrzeć globalnie.
  Wenezuela i Kuba właśnie są w stanie zimnej(?) wojny z USSmenami.
  Europa trzyma się na agenturze i okupacji Niemiec.
  Wystarczy chwila, okno ze trzy miesiące, i Europa się urwie, a wtedy koniec hegemonii.
  Rosja pomoże - Putin już deklarował.

  Jak im się noga w wojnie z Iranem powinie, to przegrają wszystko.
  Jakby nawet wygrali, co przy obecnym stosunku sił, jest niemożliwe,
  to wygrają jeszcze jedną imperialną wojnę i nie wiadomo nawet, czy w swoim interesie, czy małego państewka w Palestynie.

  No i wszystko kosztuje.
  Utrzymanie armii imperialnej i wywiadu totalnego światowego kosztuje, a kasa pusta.
  Haracze nakładane na Polskę może pomogą na krótki czas, ale później trzeba będzie politycznie zapłacić utratą sojuszu z Polską praktycznie na zawsze.
  Podobna sytuacja jest w całej Europie.
  Właśnie wymusili na holenderskich kolejach 50 milionów haraczu, a wcześniej była między innymi Szwajcaria dysponująca jedną z najsilniejszych armii w Europie i z pewnością bronią masowego rażenia.
  Przekalkulowali, zapłacili 1,5 miliarda haraczu po targach, ale nie zapomnieli.
  Będzie kosztowało w przyszłości ze 100x więcej niż te 1,5 miliarda i to jeszcze nie dla Stanów
 • @Pedant 10:50:32
  Ja natomiast niedawno czytałem o tym co Rosjanie piszą o S-400. Według nich ten kompleks posiada możliwości namierzania samolotów typu F-22 i F-35. Mało tego. W S-400 można zastosować rakiety, które posiadają własny system naprowadzenia w końcowej fazie lotu. Wystarczy wiedzieć że w danym obszarze nieba znajduje się wrogi samolot. W odległości 10 km rakieta sama wyszukuje cel, namierza i niszczy. Zagadką pozostaje kwestia, czy S-400 potrafi tą metodą niszczyć cele poza horyzontem radiolokacyjnym.
 • @kula Lis 68 12:39:59
  "Ja natomiast niedawno czytałem o tym co Rosjanie piszą o S-400. Według nich ten kompleks posiada możliwości namierzania samolotów typu F-22 i F-35."

  Iran nie ma systemu S-400, tylko S-300 (od paru lat, podobny do tego co ma Grecja). Niższe parametry ale na potrzeby Iranu wystarczające.

  https://en.wikipedia.org/wiki/S-300_missile_system
 • @staszek kieliszek 05:45:20
  Kilka lat temu jadąc kolejką z Londynu miałem okazję rozmawiać z młodą, około 25 letnią Iranką. Ładna dziewczyna, brunetka o urodzie dającej się zakwalifikować jako Iranka, ale też i Bułgarka, Węgierka... Bez haczykowatego nosa. Ubrana elegancko w jasny kostium. Rozmawialiśmy po cichu. Narzekała na złe władze w Iranie. Widać, że pasowało jej funkcjonowanie na wzór europejski. Co do islamu też narzekała, że to nic dobrego.Ja sugerowałem jej Jezusa Chrystusa. Żeby po prostu poprosiła prawdziwego Boga, żeby przyszedł do niej i żeby poznała Go osobiście.
 • sytuacja Iranu;
  1. U władzy - Ruchani
  2. Poddani - ruchani
  3. Przez USA sankcjami - ruchani
  4. Przez Rosję, króra przyłączyła się do amerykańskich sankcji - ruchani

  Jak rzyć ?
 • @von Finov 13:59:58
  Może dobrze że Go nie poznaje. Mogłaby dostać "haczykowatego nosa".
 • @staszek kieliszek 05:45:20
  To z pewnością wywoła przerażenie władz w Iranie. Polska wzywa Persów do natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego tankowca. Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu – poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odnosząc się do przejęcia przez Iran płynącego pod brytyjską flagą tankowca Stena Impero w cieśninie Ormuz.

  „W związku z ostatnimi incydentami dotyczącymi zajęcia i zatrzymania okrętów w Cieśninie Ormuz, Polska wzywa Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu” – czytamy w oświadczeniu.

  „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że napięcia w Zatoce Perskiej stanowią bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu morskiego i lotniczego, globalnego rynku dostaw energetycznych, a także dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu” – napisało MSZ. https://nczas.com/2019/07/20/to-z-pewnoscia-wywola-przerazenie-wladz-w-iranie-polska-wzywa-persow-do-natychmiastowego-wypuszczenie-brytyjskiego-tankowca/
 • Iran- Rosja
  Reakcja Rosji na ewentualną wojnę jest nieprzewidywalna .
  Szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył, że nie wie, w jaki sposób Rosja zareaguje na konflikt USA i Iranu, jeśli do niego dojdzie.

  Na pytanie dziennikarza, jakie działania podejmie Rosja wobec Iranu, jeśli wybuchnie wojna, Zarif oświadczył, że „jest to trudne do przewidzenia”.

  Zapewnił on przy tym, że wojna jest tym, czego „trzeba nam wszystkim unikać”, jednak Iran nie może „uciec” ze swojego własnego regionu.

  „Uważamy Rosję za ważnego partnera i ważnego sąsiada. Nie jesteśmy związani sojuszem wojskowym z Rosją, ale utrzymujemy dobre relacje” – powiedział Zarif w wywiadzie dla National Interest. Szef irańskiej dyplomacji zauważył, że Iran nie buduje polityki zagranicznej, „kierując się czyjąś ewentualną pomocą”, mając na myśli Rosję. Według jego słów Iran „nauczył się polegać na własnych siłach”.

  Zarif wyjaśnił, że pozycja Iranu „jest bardzo zbliżona” do pozycji Rosji i Chin, ale obydwa kraje podejmują decyzje, „kierując się interesem ich własnego bezpieczeństwa narodowego”. To samo robi Iran. Zdaniem irańskiego dyplomata w wielu sferach interesy narodowe kraju „są do siebie bardzo podobne”.

  Ze Sputnika
  Andrzej Korycinski
  Rosja powinna dostarczyć Iranowi nowoczesne samoloty i inne środki w celu obrony przed pastuchami z za oceanu.

  Zbigniew Sekulski
  Bez złudzeń , kolego. S 300 „dostarczali” 9 lat aż sie przestarzały wedle rozkazu z telAvivu

  Buhaha
  Zareagują jak zawsze (Rosja). Jak pies. Pójdą do kąta jajka lizać.
 • informacja oficjalna
  To samo usłyszałem w głównym dzienniku o godzinie 20.
  Z taką szybkością wpisywania tekstu mógłbyś pracować w profesjonalnej gazecie.
 • @Oświat 20:48:34
  Ja mam swoją pesymistyczną wizję rozwoju wydarzeń wokół Iranu (którą zwalczam :-)). Otóż Iran jest od dawna na liście syjonistów krajów przeznaczonych do destrukcji i od tego nie ma odwołania. W momencie gdy w Iranie, na skutek sankcji obywatele stracą wiarę w rząd i ich morale osłabnie, nastąpi zmasowany atak tzw. koalicji na Iran. Rosja rządzona przez kleptokratyczą oligarchię przystąpi do tej aneksji, aby uszczknąć swój kawałek "tortu". Bowiem wszyskie oligarchie światowe nadzorowane przez namiestników, na samej górze mają tego samego tate chrzestnego - Króla Ziemi Sir Rothchilda i w kwestiach najważniejszych pracują razem ku swej chwale i potędze.
 • żenada
  Ten artykulik jest tak ostentacyjnie propagandowy, że wypadałoby go przeczytać głosem lektora kroniki filmowej z lat 50. Zastanawiam się tylko po co to powstało? Czy piszący to troll chce napsuć komuś krwi? Portal Wolne Media też zamieszczał próbki kału w ramach pluralizmu, ale powoli już się z tego wycofuje. Jak wygląda kał, każdy wie. Ludzie przychodzą po informacje, coś świeżego, odkrywczego. Po co to ozdabiać próbkami kału? Po co dyrektor tego cyrku ściąga tu pajaców, po co ktoś z nimi dyskutuje? Wy pijani jesteście czy macie demencję?
  Ludzie, uciekać, zakłądać bloga na WP i byle gdzie, bo ten Neon zawsze był i będzie ścierwem robiącym nadzieję.
 • @Sol 23:01:34
  Witaj , niezłe mamy tu gniazdko polityki antynarodowej . Salute . :)))))
 • @Sol 23:01:34
  Trudno sie nie zgodzic.
 • jaka tam bandyterka?
  "Bandyterka Iranu" ??? To mówicie ze jak Kali ukraść krowę to dobrze
  ale jak ukradną Kalemu to już bandyterka? Przynajmniej mają jajca aby odpowiedzieć wet za wet a nasze rządowe ogórki posrały by się w portki przed taką decyzją. Wystarczy przypomnieć wizy. Dlaczego nie ma wzajemności i z USA można bez wiz a Polacy już nie?
  Wracając do Iranu, to Iran jest osaczony i od kilkunastu lat ekonomicznie napadany ze wszystkich możliwych kierunków aby mu zaszkodzić. Jego sytuacja jest tragiczna i należy zrobić wszystko co możliwe aby ochronić te państwo przed inwazją anglo-saską + Arabia Saudyjska i Izrael. Możliwe ze jedyne co wstrzymuje przed napadnięciem na Iran jest fakt iż Irańczycy są w stanie przeprowadzić skuteczny, konwencjonalny rakietowy atak na reaktor nuklearny Dimon w Izraelu co spowodowało by ze Izrael był by kompletnie zniszczony przez siłę nawet 200 razy większa aniżeli do tego potrzeba.
  Poza tym Iran w wojnie nie ma żadnych szans a jego sytuacje można porównać do młodej antylopy osaczonej przez stado hien.
 • @Sol 23:01:34
  100% w punkt.Pozdrawiam!
 • @All
  Bardzo dziękuję za wiele merytorycznych komentarzy, zwłaszcza za te głęboko zatroskane całą sytuacją. To właśnie pokazuje cały tragizm sytuacji, bo się okazuje, że praktycznie nie mamy sił i środków, aby takie bandyckie kraje jak Iran, Rosja, Korea Północna, Syria przywołać do porządku. A bezkarność jak widać rozzuchwala.
  Widać, że potrzeba tu bardzo zdecydowanych i konsekwentnych działań, z czego na główny plan wysuwa się solidarność. No bo co z tego, że nałożymy sankcje na jakiś kraj nie chcący pokojowo z innymi współpracowac, jak np. Rosja napadająca na Ukrainę i okupująca Krym, gdy potem inni wyłamują się i robią z Rosją interesy?
  Jeśli chodzi o Iran, to wydaje się, że powinniśmy wprowadzić całkowitą blokadę ekonomiczną i militarną, tak aby z nikim nie mógł od dokonywać wymiany handlowej, a flota irańska, zarówno statki handlowe jak i okręty wojenne powinny zostać im skonfiskowane?
  Wielu wspomniało tutaj o agresywnych i imperialnych poczynaniach Rosji w tamtym regionie i jak się wydaje trzeba rownież bardziej zdecydowanych działań wobec tego kraju. Już dawno temu postulowałem, aby w Syrii wprowadzić strefę zakazu lotów dla rosyjskich myśliwców.
  Odnotowałem też opinie nt. rosyjskiego systemu opl S-400, i tu nie widzię wielkiego zagrożenia. Rosyjskie rakiety okazały się zupełnie bezwartościowe w Syrii, izraelskie bombowce latały jak chciały nad Syrią, a Rosjanie w obawie przed zniszczeniem swoich baterii, poprostu je wyłączali, aby nie były widoczne.
 • @von Finov 13:59:58
  Bardzo dziękuję za relację z ciekawej rozmowy z młodą Iranką. Ja od wielu lat mam znajowego, który pochodzi z Iranu. Jest szczęśliwy, że mógł wraz z rodziną stamtąd wyjechać. To co mi opowiada o reżimie ajatollahów, to aż włos jeży na głowie. Ale co z tego wynika? Ano to, że Irańczycy to w większości fajni, mądrzy ludzie, niestety ich ojczyzną zawładnęli bandyci. Podobnie jak z Rosjanami. Też zdarzają się normalni, kulturalni Rosjanie, chcący demokracji i nie popierający Putina. Niestety reżim Putina ogranicza Rosjanom wolność i nie daje perspektyw na lepsze jutro. To co my mamy robić?
 • @Mind Service 12:07:03
  "reżim Putina ogranicza Rosjanom wolność i nie daje perspektyw na lepsze jutro. To co my mamy robić?"

  Skupić się na ulepszaniu perspektyw i zabezpieczaniu wolności dla Polaków w Polsce?
 • @Mind Service 11:48:58
  "Jeśli chodzi o Iran, to wydaje się, że powinniśmy wprowadzić całkowitą blokadę ekonomiczną i militarną, tak aby z nikim nie mógł od dokonywać wymiany handlowej, a flota irańska, zarówno statki handlowe jak i okręty wojenne powinny zostać im skonfiskowane?"

  Która flota ma się tym zająć?

  "Już dawno temu postulowałem, aby w Syrii wprowadzić strefę zakazu lotów dla rosyjskich myśliwców."

  Komu Pan przedstawił ten postulat? I jaka była reakcja?
 • @von Finov
  Bahaje to dranska sekta polityczna, ktora udaje religie. Sekte bahajow zalozyla brytyjska bezpieka ok 150 lat temu, zeby dostac sie o pol naftowych Iranu.
  Dam glowe za to, ze spotkana Iranka byla bahajka. To oczywiste. Wszyscy maja ten sam tekst.
  A zapominaja, ze za szacha iran byl panstwem sekularnym.
  Dzieki Bahajom i zamordowaniu Mossadeka przez USA, Iran stal sie panstwem muzulmanskim

  Bahaje pomogli obalic szacha i od lat robia za V-ta kolumne, wielu sie usadowilo w USA i robia to samo co turecki Gulen.
  Ciekawostka jest fakt, ze jakos zachodnie media nie podaja, ze angielski tankowiec najechal i uszkodzil iranski kuter rybacki. Bezczelnie odplyneli i nie reagowali na wezwanie pomocy.
  Natomiast Gibraltar bardzo publicznie protestowal przeciwko falszywej informacji o zatrzymaniu iranskiego tankowca przez Gibraltar.
  Gibraltar publicznie domagal sie wyjasnienia i przyznania, ze angielski tankowiec prowokowal Iran na wyrazne zyczenie USA.
 • @kula Lis 68 19:46:46
  Komus sie pomylila Zatoka Pucka z Zatoka Perska.
  Od kiedy to Zatoka Perska jest strefa polskich wplywow?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY